EECS
EECS

2009-10 Undergraduate Student Awards

Students, parents, and faculty gathered Friday, March 19, 2010 to celebrate the achievements of those students who earned a special award for academic achievement, research, service, and entrepreneurial activities. Khalil Najafi, Chair for the ECE Division, and Farnam Jahanian, Chair for the CSE Division, presented the awards.

Event Photo Gallery


College of Engineering Awards

Distinguished Achievement Award
Presented to an outstanding student from each program offered within the College of Engineering. Students are selected by each department on the basis of academic and personal excellence.

Guha Balakrishnan, Computer Science/Computer Engineering
Kevin Matzen
, Computer Science/Computer Engineering
Hongyu Wang
, Electrical Engineering

Mildred & Steele Bailey Prize
This award is presented by the College of Engineering to an outstanding senior who has demonstrated academic excellence, leadership qualities, and outstanding contributions to the University and community.

Adhiraj Vable, Electrical Engineering

Henry Ford II Prize
This award is presented by the College of Engineering to an outstanding junior who has demonstrated academic excellence.

Michael Hand, Electrical Engineering

Hugh G. Rumler Prize
This award is presented by the College of Engineering to an outstanding senior on the basis of sincerity, integrity and goodwill.

Adhiraj Vable, Electrical Engineering


EECS Awards

Senior Outstanding Achievement Award
This award is presented by the EECS Department to an outstanding senior student from each of the three programs of study (EE, CE, and CSE/CS) in EECS. Students are selected on the basis of outstanding overall academic and personal excellence.

Mark Gordon, Computer Science
Tyler Johnson
, Electrical Engineering
Bradley Rubin
, Computer Engineering

William L. Everitt Student Award of Excellence
This award is presented by the EECS Department to a top student from each of the three programs of study (EE, CE, and CSE/CS). These students are in the top 10% of their class and have an interest in communications and computers, as well as professional interests and activities.

Kevin Matzen, Computer Science/Computer Engineering
Robert Steen
, Computer Science
Hongyu Wang
, Electrical Engineering

Outstanding Research Award
This award is given to students who completed an outstanding research project with a faculty member or graduate student over and above the requirements of a course or an independent project.

Guha Balakrishnan, Computer Science/Computer Engineering

Commercialization/Entrepreneurship Award
This award is given to students who have demonstrated significant entrepreneurial activities.

Jason Bornhorst, Computer Science
Chen-Yue Zhang, Electrical Engineering

Outstanding Service Award
This award is presented to students who have shown exceptional leadership in their student organizations, service to the University, College, or Department, or service to the community.

Colleen Budd, Electrical Engineering
Erica Christensen
, Computer Science

Richard K. Brown Memorial Scholarship
This award is presented to an electrical engineering student with an interest in acoustics or amateur (ham) radio.

Zihong Lian, Electrical Engineering

William Harvey Seeley Prize
This award is presented to an electrical engineering student who stands first in his/her class at the completion of the freshman year.

Michael Hand, Electrical Engineering

Junior Scholars
This award is given to juniors with a 3.8 GPA or greater.

Christopher Baik (CS)
Cody Bird (CS)
Katherine Bouman (EE)
Lauren Bridge (CS)
Joel Brooks (CS)
Stephen Brown (CE)
Gregory Caldwell (CS)
Brad Campbell (CE)
Tony Chen (EE)
Tianle Cheng (CS)
Daniel Clark (CE)
Rebecca Frank (CE)
Thomas Frost (EE)
Prem Ganeshkumar (CS)
Ernest Gillard (CS)
Jerome Grunnagle (EE)
Michael Hand (EE)
Scott Kramer (CE)
Joshua Larson (CS)
Chelsea LeBlanc (CS)
Yi Li (CS)
Peter Ludwig (CS)
Thomas Manville (CE)
Ryan Mazur (EE)
Samantha Miller (CE)
Daniel Porto (EE)
Alexander Prog (EE)
Kevin Shih (CS)
Stephen Wald (CS)
Stephanie Wong (CS)

Senior Scholars
This award is given to seniors with a 3.9 GPA or greater.

Guha Balakrishnan (CE)
Shane Boehner (EE)
John Dydo (CS/CE)
Robert Goeddel (CS)
Jeremy Green (CE)
Trevor Hunter (EE)
Junhao Jiang (CE)
Tyler Johnson (EE)
Feng Li (CS/CE)
Carlos Lopez (CS)
Xunjia Lu (CS)
Thomas Mathew (CS)
Matt McCullough (CE)
Michelle Noronha (CS)
Stephanie Ogura (CS)
Jessica Ouyang (CS)
Xin Qiu (EE)
Anthony Ross (CS)
Bradley Rubin (CE)
Dhritiman Sagar (CS)
Maya Spivak (CE)
Robert Steen (CS)
Sarah Trombley (CS)
Yun Wang (EE)
Ryan Wolcott (CE)
Yifan YangGong (EE)
Sidharta Yaputra (EE)
Travis Yoo (CE)
Fu Yu (CS)
Chao Yuan (EE)
Shuyuan Zhang (EE)
Chao Zhen (EE)
Sijia Zheng (EE)


SURE Awards
These awards provided funding for students to work with faculty members on research projects of mutual interest. Following is a list of projects and participants

Semantic Guardian

Faculty Advisor: Valerie Bertacco
Student Researcher: Ernest Gillard (CS)

Running Software on Broken Hardware

Faculty Advisor: Valeria Bertacco
Student Researcher: Junhao Jiang (CE)

Properties of Rewards in Reinforcement Learning

Faculty Advisor: Satinder Singh Baveja
Student Researcher: Akram Helou (CS)

Hardware-Based Software Protection: A Demonstration on an FPGA

Faculty Advisor: Igor Markov
Student Researcher: Maya Spivak (CE)

Nanosatellite Pipeline Power Systems

Faculty Advisor: Brian Gilchrist
Student Researcher: Tammy Wang (EE)

Embedded Implementation of van der Pol Oscillators

Faculty Advisor: Jim Freudenberg
Student Researcher: Yefei Wang (CE)

Camera Positioning System for a Semi-Autonomous Roundabout

Faculty Advisor: Domitilla Del Vecchio
Student Researcher: Daniel Clark (CE)

3D Graphics on the iPod Touch

Faculty Advisor: Edwin Olson
Student Researcher: John Tibble (CS)

A Virtual Machine-Based Sampling System for Dynamic Software Analysis

Faculty Advisors: Todd Austin, Valeria Bertacco
Student Researcher: Chelsea LeBlanc (CS)

Gate-Level Logic Simulation with GP-GPUs

Faculty Advisor: Valeria Bertacco
Student Researcher: Fu Yu (CS)

Human Computing for Electronic Design Automation (EDA)

Faculty Advisor: Valeria Bertacco
Student Researcher: Erica Christensen (CS)

Electronic Detection of Specific Protein Binding using Carbon Nanotube FET

Faculty Advisor: Zhaohui Zhong
Student Researcher: Kai Boon Ee (EE)

Medical Lasers for Dermotology & Cardiovascular Applications

Faculty Advisor: Mohammed Islam
Student Researcher: Xin Qui (EE)

Integrated Microwave-Ultrasound Imaging System

Faculty Advisor: Mahta Moghaddam
Student Researcher: Lai Wei (EE)

Meta-Material Phase Shifting Lines

Faculty Advisor: Anthony Grbic
Student Researcher: Steve Joseph (EE)