Electrical Engineering and Computer Science

2010-11 Undergraduate Student Awards

Students, parents, and faculty gathered Friday, March 18, 2011 to celebrate the achievements of those students who earned a special award for academic achievement, research, service, and entrepreneurial activities. Khalil Najafi, Chair for the ECE Division, and John Laird, Interim Chair for CSE, presented the awards.

Event Photo Gallery


College of Engineering Awards

Distinguished Achievement Award
This award is presented by the College of Engineering to an outstanding student from each program offered within the College of Engineering. Students are selected by each department on the basis of academic and personal excellence.

Guha Balakrishnan, Computer Science/Computer Engineering
Michael Hand
, Electrical Engineering
Peter Ludwig
, Computer Science

Arlen Hellworth Award
This award is presented by the College of Engineering to undergraduate student leaders
who have made valuable contributions to the College, University and/or community.

Colleen Budd, Electrical Engineering

A.D. Moore Award
This award is presented by the College of Engineering to an outstanding sophomore and
junior who have demonstrated academic excellence, leadership qualities and outstanding
contributions to co-curricular activities.

Caroline Thompson, Electrical Engineering

Hugh G. Rumler Prize
This award is presented by the College of Engineering to an outstanding senior on the basis of sincerity, integrity and goodwill.

Tyler Johnson, Electrical Engineering

Cooley Writing Prize
This award is presented by the College of Engineering to encourage engineering students
to explore non-technical fields to develop, broaden, and enrich the their education.

Calvin McCarter, Computer Science


EECS Awards

Senior Outstanding Achievement Award
This award is presented by the EECS Department to an outstanding senior student from each of the three programs of study (EE, CE, and CSE/CS) in EECS. Students are selected on the basis of outstanding overall academic and personal excellence.

Rebecca Frank, Computer Engineering
Michael Hand
, Electrical Engineering
Ernest Gillard
, Computer Science

William L. Everitt Student Award of Excellence
This award is presented by the EECS Department to a top student from each of the three programs of study (EE, CE, and CSE/CS). These students are in the top 10% of their class and have an interest in communications and computers, as well as professional interests and activities.

Guha Balakrishnan, Computer Science/Computer Engineering
Shihan Qin, Electrical Engineering
Maya Spivak
, Computer Engineering

Outstanding Research Award
This award is given to students who completed an outstanding research project with a faculty member or graduate student over and above the requirements of a course or an independent project.

Mihai Bulic, Computer Science
Meng Wu
, Electrical Engineering

Outstanding Service Award
This award is presented to students who have shown exceptional leadership in their student organizations, service to the University, College, or Department, or service to the community.

Matthew Chegash, Computer Science
Tyler Johnson
, Electrical Engineering
Anthony Lucchesi
, Computer Engineering

Richard K. Brown Memorial Scholarship
This award is presented to an electrical engineering student with an interest in acoustics or amateur (ham) radio.

Daniel Miller, Electrical Engineering

William Harvey Seeley Prize
This award is presented to an electrical engineering student who stands first in his/her class at the completion of the freshman year.

Paul Rigge, Computer Science/Electrical Engineering

EECS Scholars
This award is given to EECS undergraduates of senior standing with a cumulative 3.9 GPA or greater as of Fall 2010.

Christopher Baik (CS)
Guha Balakrishnan (CS/CE)
David Bernthal (CS)
Cody Bird (CS)
Roy Blankman (EE)
Stephen Brown (CS)
Matthew Chegash (CS)
Tony Chen (EE)
Pengyao Chen (CE)
Ari Chivukula (CS)
Steven Clarkson (EE)
Connor Field (EE)
Rebecca Frank (CE)
Thomas Frost (EE)
Xiaobin Gao (EE)
Ernest Gillard (CS)
Jerome Grunnagle (EE)
Michael Hand (EE)
Tyler Johnson (EE)
Brett Kuprel (EE)
Joseph Kurleto (EE)
Chelsea LeBlanc (CS)
Qingkun Li (CE)
Haoran Li (EE)
Jialin Li (CE)
Wenjia Liu (EE)
Yuzhou Liu (EE)
Haowei Lu (CS)
Yixin Luo (CE)
Maxim Markov (EE)
Thomas Mathew (CS)
Matt McCullough (CE)
Michelle Noronha (CS)
Shihan Qin (EE)
Xin Qiu (EE)
Paul Rigge (CS/EE)
Kevin Shih (CS)
Maya Spivak (CE)
Shuanghong Sun (EE)
Bo Wang (CE)
Hao Wu (EE)
Junjie Wu (CE)
Meng Wu (EE)
Hongyi Xin (CE)
Zhen Zeng (EE)
Yue Zhou (EE)
Haishan Zhu (EE)
Sean Zimmerman (CS)
Jie Zou (EE)


SURE Awards
These awards provided funding for students to work with faculty members on research projects of mutual interest. Following is a list of projects and participants

Energy Harvesting from Piezoelectric Devices

Faculty Advisor: David Wentzloff
Student Researcher: Miran Al-Haideri (EE)

Characterizing Mechanical Properties of Micro-Springs for MEMS Devices

Faculty Advisors: Khalil Najafi, Becky Peterson
Student Researcher: Hang An (EE)

Predicting Success in Temporal Lobe Surgery for Epilepsy

Faculty Advisor: Zeeshan Syed
Student Researcher: Guha Balakrishnan (CS/CE)

Vision and LIDAR Based Pedestrian Tracking

Faculty Advisor: Edwin Olson
Student Researcher: Mihai Bulic (CS)

Witricity: Cutting the Cord

Faculty Advisor: Anthony Grbic
Student Researcher: Tony Chen (EE)

Developing a Low Cost, Low Power Audio Computer

Faculty Advisor: Peter Chen
Student Researcher: David Devecsery (CE)

Database-Driven Analysis of Gene Expression Data

Faculty Advisor: HV Jagadish
Student Researcher: Akriti Dokania (CS)

Computational Strategic Reasoning

Faculty Advisor: Michael Wellman
Student Researcher: Kevin Hanlon (CS)

iPhone v. gPhone: Using your Smartphone as Sensor

Faculty Advisor: Zhuoqing Mao
Student Researcher: Michael Hayter (CS)

Integrating AI Engine (Soar) with Unreal 3

Faculty Advisor: John Laird
Student Researchers: Isaiah Hines (CS), Nikhil Mangla (CS), Jian Wang (CS)

Funsat - A Online Multi-player Puzzle Game

Faculty Advisor: Valeria Bertacco
Student Researcher: John Krzemien (CS)

Electronic Design Automation for Social Networks

Faculty Advisors: Valeria Bertacco
Student Researcher: Joshua Lim (CS)

Ninja Programmers

Faculty Advisor: Igor Markov
Student Researcher: Ryan Moore (CE)

Multiple Target Tracking with Single Minimally Calibrated Camera

Faculty Advisor: Silvio Savarese
Student Researcher: Yan Qi (EE)

Reliability of Organic Solar Cells

Faculty Advisor: Stephen Forrest
Student Researcher: Sheila Raja (EE)

Development and Characterization of Ink-Jet Printing for Wafer Bonding/Sealing
of Integrated Microsystems

Faculty Advisors: Khalil Najafi, Becky Peterson
Student Researcher: Yemin Tang (EE)

Energy-Efficient VLSI Design of Massively Parallel Signal Processing Systems

Faculty Advisor: Zhengya Zhang
Student Researcher: Yaoyu Tao (EE)

Secure Hardware for the Masses

Faculty Advisor: Todd Austin
Student Researcher: Hongyi Xin (CE)